INICJATYWY
Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
Wszechnica Uniwersytecka
Cykl wykładów otwartych, przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Pierwszy wykład odbył się w marcu 2008 roku.
Prelekcje w ramach Wszechnicy wygłosili m.in.:
prof. Jerzy Brzeziński
prof. Jan Miodek
prof. Jerzy Bralczyk
prof. Aleksy Awdiejew
Konferencja: 'Nierzetelność naukowa w Polsce'
W dniach 3-4 listopada 2010 r. odbyła się konferencja “Nierzetelność naukowa w Polsce”, organizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Forum Akademickie.
Przedmiotem dyskusji były naruszenia praw autorskich, a w szczególności uzyskiwanie awansu naukowego w oparciu o cudze dokonania. Refleksji ogólnej, dotyczącej definicji plagiatu i źródeł nierzetelności naukowej, którym towarzyszyły relacje osób, które zetknęły się z konkretnymi przypadkami. Swoimi doświadczeniami dzielili się również rzecznicy dyscyplinarni i członkowie komisji dyscyplinarnych z kilku polskich uczelni, rektorzy, prorektorzy i dziekani.
Uczestnicy konferencji szukali odpowiedzi na pytanie o procedury, które mogą ułatwić zapobieganie nierzetelności naukowej. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyniła sie do ożywienia w środowisku naukowym dyskusji o tym problemie i doprowadzi do zmiany jego postrzegania.
Dni Nauki UKW / Bydgoski Festiwal Nauki
Od 2003 Uniwersytet Kazimierza wielkiego zaprasza mieszkańców Bydgoszczy i regionu na święto nauki, kultury i sztuki. Z roku na rok impreza ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem odbiorców. Od 2008 roku w prace nad Dniami Nauki aktywnie włączają się jednostki Urzędu Miasta (Wydział Kultury i Współpracy z Zagranicą).
Rok 2010 był rokiem przełomowym w formie organizacyjnej. W wyniku inicjatywy Prorektora prof. dr hab. Janusza Ostoja-Zagórskiego środowisko akademickie Bydgoszczy podjęło trud zintegrowania naukowców i studentów Bydgoszczy, organizując wspólnie Bydgoski Festiwal Nauki (26-28 maja 2010). Inicjatywa ta zyskała uznanie zarówno w kręgu samorządowym, jak i ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, o czym świadczą pozyskiwane dotacje oraz objęcie tej imprezy patronatem MNiSW.
Salon Polityki
Na zaproszenie władz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w dniu 30 maja 2007 odbyło się spotkanie w ramach Salonu Polityki w Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego UKW. Zaproszeni na to spotkanie zostali wszyscy mieszkańcy miasta.
Kursy językowe dla pracowników uczelni
5 listopada 2007 rozpoczęto kursy j. angielskiego, dedykowane pracownikom naukowo-dydaktycznym. Wyodrębniono 4 grupy o różnym poziomie zaawansowania: grupa początkująca, grupa średniozaawansowana niższego stopnia, grupa średniozaawansowana wyższego stopnia, grupa zaawansowana niższego stopnia. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne w budynku Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej przy ulicy Grabowej 2.
Ponadto realizowane są dwa dodatkowe, cykliczne kursy specjalistyczne dla nauczycieli akademickich ze znajomością języka angielskiego na poziomie B2: ACADEMIC WRITING oraz ACADEMIC PRESENTATIONS. Kierownik sekcji kursów j. obcych dla pracowników UKW: dr Ewa Fryska.
Konkurs dla pracowników naukowych na opracowanie projektu realizowanego w ramach umowy o współpracy międzyuczelnianej na poziomie międzynarodowym
Prorektor prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski ogłosił w roku akademickim 2010/11 pierwszy konkurs na opracowanie projektu realizowanego w ramach umowy o współpracy międzyuczelnianej na poziomie międzynarodowym. Dofinansowanie ze strony Prorektora wynosi do 5 000 PLN/projekt.
Dofinansowanie uzyskały dotychczas następujące projekty:
w roku akademickim 2010/11:
Integracyjne Dni Studentów Europy
Projekt przygotowany przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którego celem jest integracja środowisk studenckich reprezentujących różne narodowości i kultury w Europie. Projekt nawiązuje do inicjatywy Komisji Europejskiej pn. Jedność Europy w Różnorodności Jej Kultur — propagującej ideę wzajemnego poznawania i poszanowania odrębności dziedzictwa kulturowego Europy.
Projekt ten umożliwia studentom wzajemne poznawanie kultur europejskich i osiągnięć regionów europejskich, wymianę doświadczeń w budowaniu wspólnej Europy oraz udział w programie wymiany studenckiej Erasmus. Każde spotkanie odbywa się w innym kraju:
Sesja orientacyjno-przygotowawcza dla stypendystów Lane'a Kirklanda
Program Stypendialny im. Lane'a Kirklanda (Lane Kirkland Scholarship Program) jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanym przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Głównym jego celem jest dzielenie się z uczestnikami programu polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji systemowej w ramach dwusemestralnych studiów uzupełniających w polskich szkołach wyższych oraz organizacja 2-4 tygodniowych staży w instytucjach państwowych i prywatnych.
W dniach 16-27 września 2009 roku w Bydgoszczy przebywało 53 stypendystów z takich krajów jak: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Ukraina. Zadaniem sesji orientacyjno-przygotowawczej było wprowadzenie stypendystów w tematykę dotyczącą najnowszej historii Polski, transformacji ustrojowej, gospodarczej i społecznej naszego kraju, nauka języka polskiego oraz zapoznanie ze strukturą oraz funkcjonowaniem samorządu lokalnego (wizyta u prezydenta miasta, spotkanie z pracownikami Centrum Obsługi Inwestora UM Bydgoszczy).
Zaduszki Jazzowe
12 listopada 2008 roku w Teatrze POW odbył się pierwszy koncert 'Zaduszki Jazzowe' ku pamięci zmarłych pracowników i studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W ramach koncertu wystąpiły zespoły Dixie Company z Poznania oraz South Silesian Brass Band z Rybnika. Zaduszki jazzowe wpisały się w cykl imprez okolicznościowych związanych z obchodami 40-lecia uczelni.
Drugi koncert pn. 'Zaduszki Jazzowe' miał miejsce 19 listopada 2010 roku w Auli Copernicanum i był poświęcony pamięci zmarłych pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wystąpiły zespoły: Dixie Company z Poznania i Brass Band z Rakovnika w Czechach.
W koncertach uczestniczyły władze miasta, uczelni, rodziny zmarłych, pracownicy UKW i mieszkańcy Bydgoszczy.
Klub Profesora
Klub Profesora stanowiły cykliczne spotkania dyskusyjno-integracyjne kadry profesorskiej Uniwersytetu. Celem spotkań było wypracowanie standardów współpracy oraz zasad funkcjonowania środowiska naukowego UKW w miłej atmosferze.